بدنسازیتغذیه و سلامتی

شکم تخت چگونه ساخته می شود ؟(راهکار های عملی برای داشتن شکمی تخت )

شکمی صاف و تناسب‌یافته همواره یکی از اهداف بسیاری از افراد برای داشتن ظاهری جذاب و سالم است. تخت شدن شکم و داشتن شکمی صاف به عوامل متعددی از جمله تغذیه صحیح، ورزش منظم، خواب کافی، مدیریت استرس، و روش‌های کاهش چربی محلی بستگی دارد. درادامه، به بررسی تأثیر تغذیه بر تخت شدن شکم و ارائه راهکارهایی جهت داشتن شکمی صاف می‌پردازیم.

تأثیر تغذیه بر تخت شدن شکم:

 • تغذیه مناسب و متعادل با تأثیر بسیار زیادی بر فرآیند کاهش چربی و تقویت عضلات شکم دارد. این تغذیه باید شامل موارد زیر باشد:
 •  مصرف کمی کالری اضافی: ایجاد تعادل میان مصرف کالری و سوزاندن آن توسط بدن از اهمیت بسیاری برخوردار است. برای تخت شدن شکم، باید کمترین میزان کالری ممکن مصرف شود تا بدن به سوختن چربی‌های ذخیره‌شده بپردازد.
 • کاهش مصرف قندها و شکرهای اضافی: مصرف زیاد قندها و شکرها باعث افزایش سطح گلوکز خون می‌شود که به نوبه خود ترشح انسولین را افزایش می‌دهد و باعث انباشت چربی در ناحیه شکم می‌شود.
 • افزایش مصرف مواد غذایی آب‌دار و خرما: میوه‌های آب‌دار، مانند خربزه، هندوانه و خیار به خوبی می‌توانند احساس سیری را بالا ببرند و مصرف غذاهای اضافی را کاهش دهند.
 • مصرف مقدار کافی پروتئین: پروتئین‌ها باعث ایجاد حس سیری بیشتر و افزایش تحلیل چربی‌ها می‌شوند. می‌توان از منابع غذایی نظیر ماهی، گوشت سفید، لوبیا، نخود و سویا بهره برد.
 • اندازه‌ی مناسب وعده‌های غذایی: مصرف وعده‌های کوچک و منظم غذایی به جای وعده‌های بزرگ و ناقص، بهترین راهکار برای بهبود متابولیسم بدن و کاهش چربی شکم است.

راهکارهای داشتن شکمی صاف:

 1.  ورزش منظم: انجام تمرینات کاردیو و تمرینات مخصوص شکم مانند پیلاتس و یوگا به تقویت عضلات شکم و افزایش احتمال تخلیه چربی‌های محلی کمک می‌کند.
 2. کنترل استرس: استرس می‌تواند باعث افزایش سطح کورتیزول (هورمون استرس) شود که باعث افزایش تمایل به مصرف مواد غذایی آسیب‌رسان و افزایش وزن می‌شود. به کمک روش‌های مدیریت استرس مانند مدیتیشن و یوگا، می‌توان به کاهش روند افزایش وزن و چربی شکم کمک کرد.
 3.  مصرف آب به میزان کافی: آب باعث افزایش سطح اشباع و کاهش احتمال مصرف اضافی غذا می‌شود و در همین راستا به کاهش چربی شکم کمک می‌کند.
 4. خواب کافی: کمبود خواب باعث افزایش هورمون‌هایی می‌شود که احساس گرسنگی و تمایل به مصرف غذاهای ناسالم را افزایش می‌دهد. خواب کافی و کیفیت مناسب خواب به حفظ سیستم هورمونی کمک کرده و تخت شدن شکم را تسهیل می‌کند.
 5. مصرف چربی‌های سالم: انتخاب چربی‌های سالم، مانند چربی‌های نیمه‌جامد گیاهی، روغن زیتون، آووکادو و ماهی‌های چرب آبزی می‌تواند به بهبود ترکیب چربی‌های بدن و کاهش چربی شکم کمک کند.
 6.  مصرف فیبر غذایی: مصرف میزان کافی فیبر غذایی از طریق میوه‌ها، سبزیجات، حبوبات و غلات کامل به بهبود عملکرد روده و کاهش چربی‌های محلی می‌انجامد.
 7. کنترل مصرف نمک: مصرف بیش از حد نمک باعث انباشت مایعات در بدن و بروز نمایان شدن شکم می‌شود. کاهش مصرف نمک می‌تواند به کاهش این مشکل کمک کند.
 8.  از دسته بندی غذاها پرهیز کنید: مصرف غذاهای پرچرب، نمک‌دار، شکردار و پرکالری را به حداقل برسانید و به جای آن‌ها از میوه‌ها، سبزیجات و مواد غذایی سالم و کم‌کالری استفاده کنید.
 9.  ترکیب صحیح غذاها: مراقب باشید که در طول وعده‌های غذایی، تمام گروه‌های مختلف غذایی مورد نیاز بدن را در نظر بگیرید و مواد مغذی مختلف را در جبهه‌های وعده‌های غذایی‌تان بگنجانید.
 10.  مصرف مکمل‌های معدنی و ویتامین‌ها: درصورتی که متوجه نیاز بدن به مکمل‌های معدنی و ویتامین‌ها هستید، بهتر است با متخصص تغذیه مشورت کنید و مکمل‌های مناسب و بدون آسیب برای بدن مصرف نمایید.
 11.  مداومت و پیوستگی: مداومت در تغذیه سالم و ورزش منظم از اهمیت بسیاری برخوردار است. همچنین، انتظار نتایج فوری نداشته باشید؛ زیرا کاهش چربی و داشتن شکمی صاف نیاز به صبر و پیوستگی دارد.

نتیجه‌گیری: تغذیه صحیح و منظم به همراه ورزش منظم، کنترل استرس، خواب کافی، و مصرف آب به میزان کافی از مهمترین عوامل برای داشتن شکمی صاف و تخت می‌باشد. این راهکارها به طور کلی به سلامتی بدن نیز کمک می‌کنند و برای افرادی که تمایل به داشتن ظاهری جذاب و سالم دارند، اهمیت بسیاری دارند. به‌یاد داشته باشید که تحقق این اهداف نیازمند صبر و انگیزه‌ی مداوم است.

 

خرید مکمل از دیجی کالا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا